Menu

Bezpieczeństwo ponad wszystko

22 sierpnia 2021 - Nowe technologie

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa. Obecnie na świecie codziennie na drogach giną ludzie, a liczba stłuczek i wypadków jest niepoliczalna. Dlatego też wsiadając do samochodu na każdą – dłuższą czy krótszą podróż należy korzystać z pasów bezpieczeństwa i samochodów wyposażonych w dobrej jakości poduszki powietrzne, które zamortyzują wstrząsy i ochronią ciało człowieka podczas potencjalnego nieszczęśliwego wypadku na drodze.

 

Pasy bezpieczeństwa

 

Statystycznie zostało udowodnione, że każde zapięcie pasów podczas groźnego wypadku drogowego zwiększa szanse przeżycia aż o połowę! Mimo tak wielu spotów reklamowych i powszechnej opinii zapinanie pasów bezpieczeństwa nie jest nawykiem każdego człowieka – niektórzy nadal tego nie robią. Niestety oprócz tego, że w niebezpieczeństwie może znaleźć się osoba, która nie ma pasów to może ona w niektórych przypadkach także stwarzać niebezpieczeństwo dla innych.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa stanowi bezwzględny nakaz, którego uczą wszyscy instruktorzy jazdy. Ich brak grozi mandatem.

Aby prawidłowo zabezpieczyć się przed zagrożeniem i przypadkowo się nie skrzywdzić należy przeprowadzić pas, który będzie płasko przylegał do ciała i przechodzić przez środek klatki piersiowej na linii mostka. Dolna część powinna być jak najniżej położona co najlepiej rozłoży ciężar zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa.  Pas nie powinien się zsuwać, ani w żadnym wypadku leżeć na szyi. Pas bezpieczeństwa podczas ewentualnej stłuczki zaciska się nie pozwalając na uderzenie głową o inne elementy pojazdu utrzymując ciało w statycznej pozycji.

Sprawdź: Części do samochodów ciężarowych – DAF, SCANIA, VOLVO – DBK Parts

Poduszka powietrzna – dodatkowa ochrona

 

Kiedyś obecność poduszek powietrznych nie była tak rozpowszechniona. Dzisiaj to standard i wraz z biegiem czasu w wyposażeniu samochodów coraz częściej wprowadza się coraz większą ilość poduszek. Kiedyś były one tylko na pozycji kierowcy, jednak dziś znajduja się po wszystkich stronach samochodu. Rozróżnia się poduszki;

-Przednie; znajdują się we wnętrzu kierownicy i w górnej części od strony pasażera

-Boczne; zewnętrzna część fotela od strony okna

-Kolanowe; występujące pod kierownicą i obok schowka ze strony pasażera

-Kurtynowe; położone na dachu

Główną funkcją poduszek powietrznych jest amortyzacja uderzenia ciała w struktury znajdujące się wewnątrz samochodu (na przykład kierownica). Cała część delikatnej głowy zostaje skrupulatnie ochroniona.

Każda odpowiednio zaprojektowana poduszka składa się z trzech elementów dzięki którym dobrze chroni ciało człowieka podczas potencjalnej stłuczki. Należą do nich układ aktywujący, generator gazu i pojemnik z workiem.