Menu

Ciężarówki – rodzaje, specyfikacje

27 sierpnia 2021 - Nowe technologie
Ciężarówki – rodzaje, specyfikacje

Aby transport drogowy z jednego punktu do drugiego przebiegał w sposób pomyślny przedsiębiorcy posiadający swoje floty muszą dobierać odpowiednie rodzaje samochodów ciężarowych do rodzaju materiałów, które będą przewozić. Transport towarów nie mógłby funkcjonować bez samochodów ciężarowych. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka są one do siebie podobne, to jednak różni je bardzo wiele różnego rodzaju części składowych. Zmiana pojedynczych elementów może poważnie wpłynąć na przeznaczenie, masę czy ładowność swojego pojazdu decydując o jego przeznaczeniu.

W Polsce samochody dzieli się ze względu na ich wagę. Kategoria N1 mówi o samochodach nie przekraczających 3,5 tony, N2 odpowiada zakresowi od 3,5 do 12 ton, natomiast N3 to samochody, których masa przekracza 12 ton. Oczywiście, aby móc poprowadzić ciężarówkę należy mieć do tego odpowiednie uprawnienia jak prawo jazdy kategorii C, bądź C+E w celu chęci podłączenia przyczepy.

 

Podział samochodów ciężarowych + samochody specjalistyczne

Na drogach można zobaczyć najróżniejsze samochody ciężarowe. Zalicza się do nich między innymi:

-Ciągniki balastowe przeznaczone do ciągnięcia przyczep o dużej masie, bądź innych ciężkich pojazdów. Ich rozkład masy jest bardzo dobry co przekłada się na bardzo dobrą przyczepność do powierzchni asfaltowej.

-Ciągniki siodłowe to drugi rodzaj samochodu ciężarowego, który ciągnie inne pojazdy drogowe bez napędu jak przyczepy bądź naczepy. Stanowi to najbardziej uniwersalny wybór ze stawki, a całość opiera się o obecność tak zwanego siodła.

-Samochody skrzyniowe – przewożą one cenne ładunki. Obecnie wykorzystywane do przewozu cennych materiałów, jednak kiedyś były używane do przewozu ludzi na przykład w wojsku.

Zobacz również: Samochody ciężarowe DAF

Na drogach można znaleźć również różnego rodzaju specjalistyczne samochody mające przewozić materiały w specjalnych warunkach. Chłodnie to samochody ciężarowe umożliwiające przewóz materiałów w niskich temperaturach jak różnego rodzaju specjalistyczne leki, żywność czy materiały medyczne.

Innym przykładem są cysterny przewożące często niebezpieczne gazy, ciecze bądź ciała stałe.

 

Podsumowanie

Jak widać na drogach obecnych jest wiele różnego rodzaju samochodów dostawczych, które mimo że wydają się podobne pełnią różne funkcje przystosowane do potrzeb przedsiębiorcy korzystającego z ich usług. Ważne jest to, aby kierowca potrafił prowadzić dany typ samochodu i przestrzegał wyznaczonych zasad bezpieczeństwa, aby przewieźć towary szybko i sprawnie.