Menu

Co warto wiedzieć o modułach SFP?

20 stycznia 2020 - Nowe technologie
Co warto wiedzieć o modułach SFP?

Warto przede wszystkim mieć świadomość, że optyczne moduły SFP charakteryzują się przede wszystkim świetną współpracą zarówno ze światłowodami wielomodowymi, jak i jednomodowymi. Dane z kolei transmitowane są z prędkością od 155 Mb/s nawet do 10 Gb/s na odległość od 2 do 120 kilometrów.

Czym dokładnie charakteryzuje się produkt?

Warto wiedzieć, że moduły SFP pozwalają na konwersję sygnału elektrycznego na sygnał światłowodowy. Warto również zaznaczyć, że produkt współpracuje z jednym, albo dwoma  włóknami światłowodu jednomodowego lub dwoma włóknami światłowodu wielomodowego. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że sygnał przesyłany jest z prędkością nawet do 1,25 Gb/s. Z kolei maksymalny zasięg transmisji może dochodzić nawet do 40 kilometrów.

Nie wszyscy klienci mają jeszcze świadomość, ze moduły SFP charakteryzują się świetną funkcjonalnością w sytuacjach, gdy dochodzi do przeniesienia urządzenia do innego punktu sieci, zmiany konfiguracji sieci czy zmiany okablowania strukturalnego lub rodzaju światłowodu. Użytkownik nie musi wtedy dokonywać wymiany całego urządzenia czy kupować nowy media konwerter. W zupełności wystarczy bowiem właściwe dobranie modułu SFP. Zawsze można skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą.

Gdzie wykorzystywane są moduły SFP?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że omawiane moduły SFP wykorzystuje się do transmisji typu duplex czy simplex. Warto zaznaczyć, że współpracują one również ze światłowodami, które są zakończone złączami typy SC lub LC. Koniecznie należy podkreślić, że największym atutem złączy LC są bardzo małe wymiary dzięki czemu można bez żadnego problemu wykorzystać je w miejscach charakteryzujących się bardzo dużym zagęszczeniem pół przełączeniowych.

Należy również wspomnieć, że posiadają specjalny system blokady zatrzaskowej, która jest w stanie zabezpieczyć produkt przed ewentualnym wyciągnięciem złącza. Ponadto omawiane moduły SFP bardzo dobrze współpracują z konwerterami czy znaczną większością przełączników i routerów z portami SFP.