Menu

Czółenka- z okrągłymi czy spiczastymi noskami?

26 lutego 2018 - Moda
Czółenka- z okrągłymi czy spiczastymi noskami?

Jest taki model obuwia, który każda kobieta ma w swojej szafie, a są to czółenka. To buty na obcasie lub szpilce, skonstruowane tak, by wsunąć w nie stopy bez dodatkowego zapięcia. Często z zakrytymi palcami, występują również w formie Peep Toe. Oczywiście obecnie istnieje wiele modeli czółenek, również i takich zapinanych na klamerkę umieszczoną przy pasku owijanym wokół kostki, czółenka z wyciętymi bokami, transparentnymi elementami czy szpicem. Na który rodzaj warto się zdecydować? Czy wybierać te z zaokrąglonymi czy spiczastymi noskami?

Wygoda i zdrowie

Wiele zależy od tego jak często zakładamy czółenka na stopy. Przy okazjonalnych wyjściach obuwie ze zwężanymi czubkami będzie odpowiednie, czego jednak nie można powiedzieć w sytuacji, gdy czółenka to nieodłączny element każdego dnia. Zwężane noski w obuwiu ściskają śródstopie i sprawiają, że palce są ułożone w bucie w nienaturalny sposób. To może doprowadzić do pojawienia się haluksów, czyli deformacji stopy wskutek której występuje koślawy palec dotyczące dużego palucha, a kość utrzymująca go wysuwa się ku wewnętrznej stronie stopy. Jest to nie tylko nieprzyjemne schorzenie często wymagające operacji ale również niewyglądające estetycznie. Haluksy robią się też przez samo noszenie butów na wysokich obcasach, nie tylko tych o zwężanych noskach, dlatego warto jak najrzadziej je nosić wybierając obuwie płaskie lub sportowe. Czółenka o zwężanych noskach, oprócz niebezpieczeństwa wystąpienia powyżej opisanych schorzeń, wyglądają bardzo estetycznie i smukło na stopach i świetnie pasują nie tylko do sukienki i spódnicy ale też spodni, dlatego przy okazji ważnych wydarzeń warto zakładać je do eleganckich stylizacji.

Czółenka z okrągłymi noskami

Co ważne, mogą być wygodniejsze niż buty o zwężanych noskach, niemniej jednak jest to najbardziej klasyczny, niczym szczególnym nie wyróżniający się model. Właśnie dlatego jest idealny zawsze wtedy gdy nie chcemy odciągać butami uwagi od całego stroju. Czółenka o okrągłych noskach będą również idealne dla osób o szerszych łydkach i udach ponieważ kontrast pomiędzy wąskim noskiem a znacznie szerszą nogą nie będzie za bardzo uwydatniony.