Menu

Czym jest patchcord światłowodowy

9 czerwca 2020 - Nowe technologie
Czym jest patchcord światłowodowy

Patchcord światłowodowy to kabel, który umożliwia przesyłanie danych na większe lub mniejsze odległości. Z reguły ma określoną przez producenta długość, choć istnieje również możliwość ich dostosowania. Łączy transmiter z odbiornikiem.

Rodzaje patchcordów

Można wyróżnić patchcordy jednomodowe oraz wielomodowe. Różnią się one między sobą znacząco pod względem wielu parametrów – między innymi ceny oraz odległości, na którą przesyłają dane. Patchcordy wielomodowe i jednomodowe znajdują szerokie zastosowanie między innymi w telefonii, jak i w telewizji czy w sieciach elektrycznych. Z kolei w przypadku telekomunikacji z reguły stosuje się kable jednomodowe – ze względu na to, że dają możliwość przesyłu danych na znaczne odległości.

Patchcordy jednomodowe – podstawowe cechy

Patchcordy jednomodowe, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają przesyłanie wyłącznie jednej wiązki energii w kablu. Ta technika światłowodowa zapewnia transmisję danych na znaczne odległości, bez utraty na ich jakości czy przerw w dostawie. Ten rodzaj patchcordów jest stosowany szczególnie w instalacjach, w których dane mają być przesyłane na znaczne odległości, z reguły wynoszące około 100 km. Są znacznie tańsze przez niższe zaawansowanie technologiczne, co sprawia również, że koszt stworzenia całej instalacji spada.

Patchcordy wielomodowe – czym się charakteryzują?

Wielomodowe okablowania pozwalają na przesyłanie jednocześnie większej ilości wiązek energii (modów). Nie muszą one pozostawać w linii prostej do światłowodu, co znacznie zwiększa ich użyteczność. Z reguły znajdują zastosowanie w krótkich, maksymalnie kilkunastokilometrowych instalacjach. Wynika to z faktu, że na większych odległościach w kablach wielomodowych może dochodzić do niechcianych opóźnień czy tłumienia sygnałów i ogólnej dyspersji. Wielomodowe kable ze względu na ich wyższy poziom technologiczny są droższe i podnoszą tym samym koszt tworzenia całej instalacji. Jednocześnie, dają znacznie szersze możliwości na niewielkich odległościach.