Menu

Do czego służą taśmy lokalizacyjne?

22 kwietnia 2019 - Nieruchomości
Do czego służą taśmy lokalizacyjne?

Budowa domu, bloku czy innych wielkoformatowych konstrukcji to nie lada wyzwanie. Na każdym kroku należy pamiętać o bezpieczeństwie budowlańców i przyszłych mieszkańców budynku.

  Niewątpliwie ważnym  elementem każdej budowy jest dokonanie odpowiednich przyłączeń: w tym gazu, wody czy prądu. Jest to dość skomplikowany proces, którego zaniedbanie może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Aby jednak tak się nie stało, na rynku istnieje wiele produktów uniemożliwiających powstanie błędu. Takimi też akcesoriami są taśmy lokalizacyjne. Służą one do oznakowania drogi przebiegu poszczególnych instalacji. Taśmy lokalizacyjne zakopywane są w ziemi, wzdłuż systemu rurociągów i kabli. Dzięki ich zastosowaniu, można zapobiec przebiciu i zniszczeniu całej instalacji przez osobę, która nie zna dokładnego rozmieszczenia systemu.

Polecane: PTS Rabka

Na rynku istnieje wiele różnorodnych form i kolorów taśm. Jednak każdej z nich przypisana jest odpowiednia funkcja. Tak też taśmy lokalizacyjne w kolorze żółtym zawsze będą oznaczać, że poniżej nich przebiega sieć gazociągowa. Dodatkowym ułatwieniem odczytania znaczenia taśm są umieszczone na nich opisy. W przypadku gazociągu, taśmy lokalizacyjne posiadają niezmywalny napis „gaz”. Pozostałe taśmy lokalizacyjne służą do określenia położenia wodociągu, w przypadku taśm w kolorze niebieskim, przebiegu kanalizacji oznaczonej kolorem brązowym czy określenia łączy telekomunikacyjnych oznakowanych taśmami w kolorze pomarańczowym. Oprócz powyżej wskazanych oznaczeń taśm, na rynku występują również taśmy lokalizacyjne służące do określenia położenia linii energetycznych. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma różnymi kolorami. Taśmy lokalizacyjne w kolorze niebieskim opisują linię o niższym napięciu energetycznym, zaś te barwy czerwonej – linię wysokiego napięcia. W zależności od potrzeb, każdy użytkownik może zakupić kilka rozmiarów taśm o różnych grubościach dostosowanych do potrzeb.

  Podsumowując, taśmy lokalizacyjne są niewątpliwie niezbędnym elementem każdej budowy. Nie tylko ułatwiają pracę budowlańcom ale również przyczyniają się do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców domu.