Menu

Inwestowanie pieniędzy – na co zwrócić uwagę?

22 lipca 2020 - Nieruchomości
Inwestowanie pieniędzy – na co zwrócić uwagę?

Posiadając znaczne środki, warto zainwestować je tak, by pomnażały się nawet gdy my zajmujemy się czymś innym. W co zainwestować pieniądze, aby zysk był pewny i nie obarczony dużym ryzykiem?

Złoto – pewna inwestycja bez względu na czas

Jako że złoto jest zasobem wyczerpywalnym (na Ziemi znajdują się pokłady, które pewnego dnia po prostu się skończą), warto w nie zainwestować. W przeciwieństwie do walut i innych tego typu środków – złota nie można ot tak pozyskać więcej niż rzeczywiście istnieje. Pieniądze – można dodrukować, ale ta sama zasada nie dotyczy kruszców szlachetnych.

Dlatego też w kwestii inwestycji, złoto zawsze jest bezpiecznym wyborem. Ulokowanie środków w sztabkach pozwala na spokojny wzrost wartości inwestycji: ze względu na rosnące koszty wydobycia złota, a także fakt, że jego część już nie powraca do obiegu (wiele osób przechowuje złote kosztowności, nie przetapiając ich ani nie sprzedając, zatem są one niejako „wyłączone” z rynku) sprawia, że wartość stale rośnie.

Inwestowanie w nieruchomości – jak to zrobić?

Rynek nieruchomości jest równie popularną opcją na zainwestowanie funduszy. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez zakup mieszkania w celu jego ponownej odsprzedaży lub w celu wynajęcia go (krótkoterminowo: turystom lub długoterminowo – osobom chcącym mieszkać w nim na stałe). Podczas gdy pierwsza z opcji, gdy uda nam się szczególnie lukratywnie zakupić mieszkanie, jest dobrym rozwiązaniem, które pozwala na pozyskanie znacznych środków – wymaga czasu. Oznacza ono nie tylko konieczność wyremontowania mieszkania, ale również znalezienia kupca. Całość może trwać nawet kilkadziesiąt miesięcy – co sprowadza do wniosku, że jeśli zwrot inwestycji ma być szybki, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajem. Dzięki niemu, środki pozyskiwane są w znacznie krótszym czasie niż ma to miejsce przy planowanej sprzedaży.

W przypadku najmu krótkoterminowego, w sezonie letnim (a także zimowym, jeśli mieszkanie znajduje się w okolicach stoków narciarskich) możliwe jest pozyskanie sporych środków za wynajem mieszkania. Natomiast w kwestii wynajmu długoterminowego – pieniądze są znacznie mniejsze, jednak stałe, przez cały rok. Wybierając lokal pod wynajem należy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie na czym zależy nam bardziej: dużej gotówce jedynie przez część roku czy stałym dopływie mniejszych środków przez cały rok. W pierwszym przypadku należy zabezpieczyć pieniądze na utrzymanie mieszkania przez resztę roku, podczas gry w drugim – właściwie utrzymuje się ono samo. Zobacz również: Inwestowanie w nieruchomości – Social.Estate