Menu

Jak radzić sobie z roztoczami?

20 lutego 2019 - Zdrowie
Jak radzić sobie z roztoczami?

Roztoczy można się pozbyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie środków, które je wybiją. Inne rozwiązanie to odczulanie, czyli sposób medyczny. Obydwa mają swoje zalety ale również wady. W tym przypadku warto stosować dłuższe rozwiązania, które zapewnią komfort życia uczulonej osobie. Niestety, roztocza to pajęczaki, które są wszędzie, nie tylko w domu ale w szkole, w komunikacji miejskiej, w hotelach, pensjonatach czy  schroniskach. W związku z tym, jeżeli wdrożymy środki, które pomogą w pozbyciu się roztoczy we wnętrzu własnego domu, może się okazać, że u osoby uczulonej wystąpią reakcje alergiczne, w momencie przebywania w innych miejscach. Najlepszym rozwiązaniem jest odczulanie. Czym jest?

Medyczne rozwiązanie problemu

Leczenie alergii polega na wstrzykiwaniu alergenu pod skórę. Oczywiście istnieje również sposób doustny opierający się na zastrzykach lub przy pomocy inhalatora, jednak forma zastrzyków w rękę jest najbardziej popularna. Oczywiście, choć koszt zabiegów pokrywany jest z NFZ-u, to cena szczepionki pokrywana jest przez osobę odczulającą się. Szczepionki są różne, mają też odmienne ceny, warto więc wybrać opcję zaleconą przez lekarza, jednak dopasowaną też do naszych możliwości finansowych. Dlaczego? Kuracja odczulająca jest niezwykle długa. Niekiedy proces trwa 3 lata, czasami nawet pięć. Szczepionkę początkowo w mniejszych dawkach wkłuwa się z większą częstotliwością, a następnie sukcesywnie się ją zwiększa, przez co zabieg odbywa się rzadziej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że będzie to bardzo dużo dawek szczepionek, co przy wysokiej cenie za jedną  może skutkować wysokimi kosztami kuracji.

Sposobem, który można wykorzystać w domu nawet w przypadku, gdy nie jesteśmy uczuleni na roztocza, jest wykorzystanie preparatów. Jest to rozwiązanie chwilowe, jednak może pomóc. Ponadto, roztocza żywią się martwym naskórkiem pozostawionym w pościeli czy na materacu. Warto zatem stosować probiotyki, które przyspieszą proces rozpadu naskórka.