Menu

Jazda na łyżwach

11 października 2018 - Zdrowie
Jazda na łyżwach

Sporty zimowe to zbiór bardzo ciekawych dyscyplin, równie niebezpiecznych, co interesujących i pociągających. Narciarstwo zjazdowe, skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, saneczkarstwo, hokej czy snowboard to sporty sezonowe, których największa popularność przypada na okres grudnia, stycznia i lutego. W przypadku zawodowych sportowców, muszą oni ćwiczyć i przygotowywać się do zawodów cały rok, niemniej jednak, to właśnie zimą powyższe sporty zyskują największe zainteresowanie wśród amatorów. Jazda na łyżwach może być sportem uprawianym na kilka sposobów. Łyżwiarstwo figurowe to najbardziej elegancka i taneczna dyscyplina spośród tych, uprawianych na łyżwach. Inną odmianą jest łyżwiarstwo szybkie, czyli forma wyścigów. Czym charakteryzują się obie te dyscypliny?

Łyżwiarstwo figurowe

To, co zdecydowanie jest niezwykle ważne w tej dyscyplinie to wyczucie muzyki, gibkość, dryg taneczny i gracja. Ten sport wygląda przepięknie i można go porównać do tańca, natomiast, kroki wykonywane są na lodzie, a łyżwiarze zamiast butów mają na stopach łyżwy specjalnie przystosowane do wykonywania figur akrobatycznych. Istotnym elementem w łyżwiarstwie figurowym jest strój, często nawiązujący do tanecznych kreacji, musi on być jednak być bardziej dopasowany i elastyczny, aby nie krepował ruchów łyżwiarzom. Łyżwiarstwo figurowe można wykonywać w parach lub solo i jest to niesamowite widowisko oraz  od 1908 roku, jedna z dyscyplin Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Łyżwiarstwo szybkie

Panczeniści, czyli osoby uprawiające tą dziedzinę sportu, mają za zadanie przejechanie określonej długości toru, w jak najkrótszym czasie. Tego typu wyścigi wymagają od zawodników niezwykłej prezycji i szybkości. Co ciekawe, łyżwiarze szybcy jeżdżą po torze o owalnym kształcie, który ma długość 400 metrów i jest podzielony na 2 części. Zawodnicy startujący w zawodach ścigają się w parach, raz po torze zewnętrznym, a następnie po torze wewnętrznym. O wygranej decyduje czas pokonania wyznaczonej trasy. Istotną kwestią jest to, że każdy zawodnik kończąc wyznaczoną trasę musi mieć obie łyżwy na lodzie. Uniesienie jednej z nóg przy mecie oznacza dyskwalifikację.