Menu

Korytka kablowe metalowe – gdzie ich użyć?

5 kwietnia 2021 - Budownictwo
Korytka kablowe metalowe – gdzie ich użyć?

Korytka kablowe metalowe to niezbędna rzecz w pracy każdego elektryka. Prowadząc instalację elektryczną, należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Pomagają w tym korytka kablowe, które służą jako obudowa dla okablowania, które jest narażone na czynniki zewnętrzne.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje i rozmiary metalowych korytek kablowych. W zależności, gdzie dana instalacja elektryczna będzie zakładana, dobiera się odpowiednie korytka kablowe metalowe. I tak, inne korytka używa się do osłaniania sieci zakładanej na zewnątrz, a inne do sieci zakładanej wewnątrz budynku. Na ten wybór składa się grubość ocynkowania danego korytka, która informuje, jaką żywotność korytko posiada.

Zobacz: Korytka kablowe metalowe – PTS Rabka

Do konkretnych i dużych instalacji elektrycznych użyjemy stosunkowo większych korytek kablowych niż do instalacji, które są małe. Takie większe systemy wymagają użycia koryt, które są bardziej trwałe. Należy też oszacować, czy w przyszłości nie dodamy do instalacji więcej kabli. Jednak z reguły wielkość i grubość korytek kablowych dopasowuje się do rozmiaru danej inwestycji. Ważną kwestią jest dobranie rodzaju korytek do rodzaju kabli. Różne kable potrzebują innych warunków.

Korytka kablowe metalowe po zamontowaniu przypominają układy rur. W sklepach budowlanych oraz na stronach internetowych dostępne są do kupienia różne kształty i grubości. Pozwala to na idealne dopasowanie korytek kablowych do pomieszczenia lub obszaru, na którym planujemy założyć instalację elektryczną. W takich korytkach kable możemy poprowadzić niemalże w każdym zakątku pomieszczenia: na podłodze, pod ścianą, na suficie. Kanał z okablowaniem może skręcać w dowolnym miejscu, pozwalając nam na idealne dopasowanie ułożenia korytek. Liczne otwory pozwalają natomiast na wyprowadzanie kabli z korytka w dowolnym jego miejscu.

Mocowanie takich korytek kablowych też nie jest zbyt skomplikowane. W większości przypadków wystarczy przykręcić je na zwykłe wkręty. Lżejsze systemy zamocujemy w jeszcze mniej inwazyjny sposób, a mianowicie za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej.