Menu

Kryzys gospodarczy a inwestycje

10 stycznia 2021 - Nieruchomości
Kryzys gospodarczy a inwestycje

Najstarsza forma inwestowania, lokowania kapitału to oczywiście zakup złota. Jest to jeden z najstarszych metali szlachetnych. Co więcej, od wieków był stosowany przez człowieka jako środek wymiany w transakcjach kupna i sprzedaży. Co ciekawe obecnie większość złota znajdziemy w biżuterii, a pozostałą część w sejfach banków centralnych.

W co inwestować — złoto czy srebro?

Odpowiedź jest prosta- oczywiście złoto. Srebro ma zdecydowanie mniejszą wartość rynkową. Zanim jednak zaczniemy realizować transakcję kupna złota, zastanówmy się jakie złoto tak właściwie nas interesuje — fizyczne czy papierowe? Jeżeli chcemy, aby złoto było dla nas bezpieczną inwestycją, która ochroni nasze zgromadzone oszczędności przed dewaluacją lub hiperinflacją pieniądza, to lepiej kupić złoto w formie „fizycznej”. Inwestowanie w takie złoto jest pewną lokatą na przyszłość. Wartość złota wzrasta, wraz ze wzrostem inflacji. Ceny złota często winduje również rosnąca niepewność społeczna i obawa o kondycję rynku finansowego. Niemniej jednak, zdarzają się również okresy, kiedy cena złota długo utrzymuje się na bardzo niskim poziomie.

Jak pomnożyć pieniądze, czyli ile można zarobić na złocie?

Złoto jak każdy inwestycyjny surowiec cechuje się stosunkowo wysoką zmiennością ceny. Wiele niedoświadczonych inwestorów uważa, że na złocie nie można stracić, co nie jest prawdą. Ze względu na wahania rynku możemy trafić na bardzo długi okres spadków cen, a jeśli w tym czasie nasz horyzont inwestycyjny jest krótki, to na pewno wiele stracimy. Jeśli boimy się ryzyka, lepiej trzymać złoto w portfelu — najlepiej długoterminowo, wtedy nasz zysk będzie wyższy.

Gospodarcze recesje a inwestycje w nieruchomości i złoto

Niepewności polityczne, kryzysy gospodarcze, te i wiele innych wydarzeń sprawiają, że inwestorzy zaczynają kierować swoje inwestycje w bezpiecznym kierunku. Jaka inwestycja będzie bezpieczna? To zależy oczywiście od rodzaju kryzysu i jego czasu trwania. Z reguły w czasie trwania recesji gospodarczej złoto zyskuje na wartości. Wiele osób podobnie myśli o nieruchomościach — jako bezpiecznej inwestycji. Oczywiście ich ceny wciąż rosną i na razie prawdopodobnie się to nie zmieni. Jednak nie zawsze będzie tak kolorowo. Jeżeli kryzys uderzy w rynek nieruchomości to ich ceny mogą sprać nawet o kilkanaście procent, co nie będzie dobrą wiadomością szczególnie dla osób, które na zakup mieszkania zaciągnęli w banku kredyt hipoteczny na blisko 30 lat. Co więcej, jeśli sytuacja życiowa zmusi taką osobę do nagłej sprzedaży tego mieszkania, to straty, jakie poniesie mogą być rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Czym jest wartość rynkowa nieruchomości? – Social.Estate