Menu

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

11 sierpnia 2018 - Dom
Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Poranki bywają ciężkie i wie o tym każdy, kto musi zmierzyć się z wstawaniem wczesnym świtem w mroźny, zimowy poranek. Tym co zdecydowanie nie poprawia naszego porannego samopoczucia jest postawienie bosej stopy na lodowatej po nocy podłodze. Oczywiście można zastosować dywan, który uchroni nas przed pierwszym porannym szokiem, niemniej jednak są też inne możliwości, które pozwolą na poczucie przyjemnego ciepła na powierzchni całej podłogi w twoim domu. Instalacja grzewcza montowana w podłodze bazująca na systemie wodnym, to sposób na to, by podłoga w twoim domu była zawsze ciepła, a pomieszczenia równomiernie dogrzane.

Zalety

Cześć zalet zostało wyszczególnionych powyżej, ale będą znacznie lepiej widoczne, gdy zostaną ukazane na przykładach. Jedną z możliwości jest instalacja takiego ogrzewania w łazience. Oczywiście nie pozbawiajmy się grzejnika, który posłuży do suszenia ręczników, niemniej jednak ciepła podłoga nie tylko zniweluje problem wilgoci na podłodze, gdyż osadzona na niej woda szybko wyparuje, ale też będzie ciepła wtedy, gdy będziemy wychodzić z wanny czy spod prysznica. Zakończenie kąpieli to zwykle nieprzyjemny proces a chłód pomieszczenia i podłogi nie ułatwiają tego momentu. Ciepła podłoga będzie idealna aby postawić na niej bosą stopę, nawet gdy nie mamy dywanika łazienkowego czy domowego obuwia tuż przy armaturze łazienkowej, natomiast równomierne ciepło bijące z podłogi zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Wady

Niezaprzeczalną wadą może okazać się usterka w panelu grzewczym. jeżeli takowa wystąpi, szczególnie wtedy, gdy jest ona umieszczona pod warstwą płytek, wtedy skucie ich powierzchni może okazać się konieczne. Nieczęsto dochodzi do takich sytuacji, ale należy brać poprawkę na to, że żaden system nie jest bezwypadkowy, dlatego warto brać taką ewentualność pod uwagę.

Jedno jest pewne. Ogrzewanie podłogowe ma więcej  zalet niż wad, dlatego warto zastosować je w zaciszu swojego domu.