Menu

Oznacz inwestycję

17 lipca 2020 - Budownictwo
Oznacz inwestycję

Każda większa inwestycja szczególnie ta związana z instalacją mediów wymaga zapewnienia bezpieczeństwa. Chodzi tu zarówno o zasady BHP przy wykonywaniu robót jak i zabezpieczenie instalacji na przyszłość. Powyżej położonej sieci instalacyjnej umieszcza się taśmy w kolorze charakterystyczny dla danego rodzaju mediów, niebieskim dla sieci wodociągowej, żółty dla gazowej itp. W tym artykule omówiona zostanie kwestia oznaczania instalacji wodociągowej.

Po położeniu rur wodociągowych należy oznaczyć jej przebieg niebieską taśmą. Służy to bezpieczeństwu w różnych sytuacjach. Przykładowo podczas wykopów grupa robotników może zapomnieć o istnieniu w tym miejscu przyłącza wodociągowego i wykonać wykop uszkadzając rury. Może to mieć fatalne skutki i spowodować poważną awarię sieci w całej okolicy i przerwy w dostawach wody. Jednak ułożenie warstwy taśmy wodociągowej na posypce powyżej rur transportujących wodę ostrzegłoby taką grupę robotników o znajdującej się tu instalacji i zapobiegło przykrej w skutkach awarii. Taka sytuacja miała miejsce na przykład w Białymstoku gdzie robotnicy wykonujący podbudowę pod ogrodzenie rozkopali teren i natrafili na taśmę ostrzegawczą. Dzięki jej spostrzeżeniu przez operatora koparki dzielnica uratowana została przed poważnym uszkodzeniem zaworu.

Zobacz: taśma wodociągowa od PTS Rabka

Taśma wodociągowa dostępna jest w sprzedaży w standardowych kształtach, lecz wykonana na różne sposoby i z różnych materiałów. Najpopularniejszym rodzajem owej taśmy jest rolowana, niebieska taśma wodociągowa o szerokości 20 centymetrów. Zawiera ona naniesiony co metr duży napis ”Uwaga Wodociąg”, który wyraźnie informuje o obecności wodociągu.  Tama jest wzmacniana, wykonana na metalowym stelażu, który nazbyt nie zwiększa jej ciężaru a zapewnia większą i dłuższą żywotność.

Występują też modele wykonane tylko z plastikowej powłoki bez dodatku aluminiowego stelaża. Takie taśmy wprawdzie mają niższą cenę i są dużo lżejsze, ale szybciej będą podlegać zniszczeniu, łatwiej też można je przeoczyć w porównaniu do grubszych i mocniejszych taśm wodociągowych. Co do wskazówek dokładnego użycia jest to bardzo proste. Taśma powinna być montowana 10 centymetrów powyżej sieci wodociągowej czy rur transportujących wodę. Nie powinna być nazbyt zaginana, a jej przebieg ma być zgodny z trasą przebiegu rur wodociągowych.