Menu

Pepitka, pasy, groszki

26 lutego 2019 - Moda
Pepitka, pasy, groszki

Mają swój niezaprzeczalny urok, ale nie pasują do wszystkiego. Wzory takie jak pepitka, groszki czy pasy należy zestawiać umiejętnie, ale nie warto z nich rezygnować ponieważ dobrze zestawione, wprowadzają naprawdę wiele do stylizacji. Groszki najczęściej można  zauważyć na gumkach do włosów, opaskach czy na rozkloszowanych spódnicach. Swego czasu królowały też na białych koszulach. Groszki to nieodłączny element, który kojarzy się z Minnie, myszką z popularnej bajki Disneya, tym bardziej więc stylizacja nabierze uroczego i dziewczęcego wyglądu jeśli wykorzystamy w niej tej print. Pepitka, choć wielu osobom kojarzy się z grafiką wykorzystywaną w aranżacji wnętrz, może być z powodzeniem stosowana w modzie. W jaki sposób stosować te i inne wzory, by korzystnie wpłynąć na finalny wygląd skomponowanej stylizacji?

Pepitka

Tym co jest ważne w przypadku tego wzoru to, to, że występuje on w odcieniach black&white. Pepitka nazywana niekiedy „kurzą stopką” czy „psim zębem”, jest niezwykle rozpoznawalna w świecie mody, a co więcej, ponadczasowa. W zależności od kroju i materiału może być sportowa, casualowa, elegancka, czy wieczorowa. Co prawda początków tego wzoru można upatrywać już w III wieku naszej ery na obszarze Skandynawii, natomiast wzór, który znamy obecnie pochodzi z XVII wieku i był wykorzystywany jako grafika zdobiąca szkockie pledy, wełniane koce służące pasterzom do przenoszenia jagniąt.  Znaną i uwielbianą osobistością ze świata mody, która zdecydowanie uwielbiała pepitkę, była Coco Chanel. Obecnie pepitka jest śmiało wykorzystywana zarówno w damskiej jak i męskiej modzie.

Paski

Dawniej uważane za symbol prostytutek, odrzutków czy szatana, funkcjonowały też jako oznaczenie osób cierpiących na trąd. Zła sława w przeszłości nijak ma się do rzeczywistości a motyw pasków w modzie jest jak najbardziej odpowiedni i świetnie komponujący się z różnorakimi stylizacjami. Chociaż paski mogą kojarzyć się też z więziennictwem, to obecnie w dużej mierze można je utożsamiać marynarzami i morskimi motywami graficznymi w odcieniu bieli i granatu. Paski mogą w ubiorze pełnić też inne role niż tylko designerską, a mianowicie, pionowe-mogą wysmuklić, natomiast poziome pasy, delikatnie poszerzyć sylwetkę.