Menu

Podnośniki gazowe

23 stycznia 2021 - Dom
Podnośniki gazowe

Otwieranie szafek, których drzwiczki uchylają się w pionie może być dość problematyczne. Szafki takie powinny otwierać się płynnie, bezpiecznie i bez konieczności włożenia w to wielkiego wysiłku. Dlatego właśnie w użyciu są podnośniki gazowe.

Podnośniki gazowe – gdzie się ich używa?

Użycie podnośników gazowych różnej konstrukcji pozwoliło na zaprojektowanie i produkcję mebli z zastosowaniem ciekawych i praktycznych rozwiązań. Można w ten sposób wykonać na przykład klasyczny barek z drzwiczkami uchylanymi do dołu, albo wysoką szafkę kuchenną, której drzwiczki uchylane są do góry. Zwłaszcza ten drugi przykład jest tu reprezentatywny. Szafki takie pozwalają na znacznie lepsze wykorzystanie przestrzeni, ale przed zastosowaniem siłowników nie były praktyczne. Ich otwarcie bez takiego rozwiązania wymagałoby użycia dość dużej siły, a konieczność przytrzymywania drzwiczek w celu wyciągnięcia lub włożenia przedmiotów sprawia, że całość robi się bardzo niewygodna. Poza tym drzwiczki takie mogą nagle opaść, uderzając znajdującą się pod nimi osobę w głowę. Podnośniki gazowe pozwoliły rozwiązać wszystkie powyższe problemy. Drzwiczki łatwo się otwierają i nie opadają nagle. W niektórych rodzajach takich podnośników istnieje też możliwość zastosowania blokady.

Sprawdź: Podnośniki gazowe meblowe firmy Furnica

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Podnośnik taki ma dość ciekawą konstrukcję. Wewnątrz znajduje się tłok, który dzieli komorę podnośnika na dwie części. Gaz, który wypełnia komorę przedostaje się przez tłok z trudem, co sprawia, że drzwiczki opadają bardzo wolno. Niektóre rodzaje podnośników skonstruowane są tak, że gaz w jedną stronę przechodzi z mniejszym oporem (podobnie jak w pompce rowerowej), co sprawia, że drzwiczki podnoszą się bardzo łatwo. W wielu modelach stosuje się gaz w połączeniu z olejem, co znacznie usprawnia pracę. Niektóre podnośniki mają też możliwość blokady w wybranej pozycji. Warto zwrócić uwagę również na to, że podnośniki takie różnią się mocą i powinny być dobrane do rodzaju mebli, w których są używane.