Menu

Rodzaje i działanie skrzyń biegów

1 października 2021 - Nowe technologie
Rodzaje i działanie skrzyń biegów

Skrzynia biegów to po silniku jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu. To z definicji mechanizm umożliwiający zmianę przełożenia, a co za tym idzie przekazanie mocy z silnika do napędy maszyny. Im większa zmiana przełożenia tym większy moment obrotowy. Skrzynie biegów łączone są z silnikiem za pomocą wszystkim znanego sprzęgła, które po wciśnięciu umożliwia zmianę biegu. Na rynku można znaleźć samochody z automatycznymi bądź ręcznymi skrzyniami biegów. Każda z nich ma swoje zalety, które docenią różni odbiorcy.

 

Skrzynie biegów – jakie można znaleźć?

Skrzynie biegów występują dokładnie w kilku konfiguracjach. Dzieli się je na dwa rodzaje. Ten pierwszy podział ze względu na zastosowaną przekładnie, i drugi na sposób sterowania.

 

Podział ze względu na zastosowaną przekładnie może być realizowany w sposób stopniowy bądź bezstopniowy. Ten stopniowy polega na włączaniu różnych przekładni o stałym przełożeniu. Bezstopniowe zaś są bardziej stałe i ciągłe.

Jeżeli chodzi o podział ze względu na sposób sterowania to rozróżnia się skrzynie manualną, automatyczną i półautomatyczną. Manualna skrzynia sterowana jest za pomocą drążka do zmiany biegów, którym operuje kierowca. Decyduje więc on o włączaniu dźwigienki używając do tego sprzęgła podczas chęci zmiany biegu.

W przypadku półautomatycznej skrzyni kierowca decyduje o wybraniu określonego biegu, lecz do przełączania przekładni dochodzi automatycznie bez jego ingerencji.

I wreszcie skrzynia automatyczna – kierowca tutaj jest praktycznie wyłączony z obowiązku dbania o przełączanie biegów, gdyż wszystko jak sama nazwa wskazuje odbywa się automatycznie. Jedyne co kierowca musi to wybrać kierunek jazdy – do przodu, lub do tyłu. Reszta odbywa się samoistnie i to mechanizm decyduje o zmienianiu biegów. W najnowocześniejszych samochodach dostępne są różne tryby jak eko, czy sport, które umożliwiają bardziej oszczędną, bądź szarżującą jazdę w zależności od preferencji kierowcy oraz momentu ja jezdni.

 

Oczywiście wiele osób będzie za manualną skrzynią biegów. Ma ona takie zalety jak duża trwałość i niska awaryjność wraz z korzystną ceną. Jednak Konieczność ciągłego wciskania sprzęgła, które może się zużywać czy też wysokie koszty zamienników mogą być bardzo problematyczne. Z pewnością o wiele większy komfort jazdy zapewnia ,,automat”.

 

Podsumowanie

Skrzynia biegów to bardzo ważny element każdego samochodu zróżnicowany pod względem budowy, ale i funkcjonalności. Warto wybrać tą opcję, z którą kierowca będzie czuł się najlepiej.

Zobacz również: Części do ciężarówek DAF – DBK Parts