Menu

Roztocza-niewidzialni domownicy

6 stycznia 2019 - Zdrowie
Roztocza-niewidzialni domownicy

Roztocze- mikroskopijne pajęczaki, które na stałe zagościły w naszych domach. Nie widzimy ich, jednak istnieją i doprowadzają do występowania reakcji alergicznych w obrębie układu oddechowego człowieka. Jakie są więc reakcje na te alergeny? Kichanie, zatkany nos, katar, kaszel ale również występowanie uciążliwych, czerwonych plam na ciele oraz pieczenie oczu i łzawienie. Reakcje alergiczne są uzależnione od pory roku. Gdy jest ciepło oraz wentylacja pomieszczeń jest przeprowadzana prawidłowo, jest ich znacznie mniej. Zimą, kiedy zamykamy szczelnie mieszkania przed zimnem i dodatkowo ogrzewamy mieszkania przy pomocy grzejników, roztoczy jest znacznie więcej i mogą być bardziej uciążliwe.

Co sprzyja rozwojowi roztoczy?

Jeżeli w pomieszczeniach jest temperatura przekraczająca 20’C a wilgotność powietrza oscyluje w granicach 60-80%, wtedy zapewniamy tym niewidzialnym dla oka pasożytom, idealne warunki do rozwoju. Pożywieniem, które sobie upodobały w środowisku domowym, są fragmenty naskórka. Naskórek regularnie się ściera i odbudowuje, a jego fragmenty pozostawione w pościeli i na materacu są idealnym pożywieniem dla roztoczy.  W sezonie zimowym, przy bardziej suchym powietrzu i mniejszej wilgotności roztocza rozpadają się oraz unoszą się w powietrzu wraz z ciepłem z grzejników, przez co wewnątrz pomieszczeń znajduje się duża ilość niebezpiecznego alergenu.

Preparaty na roztocza vs odczulanie

Istnieją preparaty, które wybijają roztocza, jednak są to środki, które doprowadzają do ich rozpadu, przez co po aplikacji preparatu wewnątrz mieszkania jest zwiększona ilość składników uczulających. W takim przypadku osoba uczulona powinna na kilka dni opuścić mieszkanie czy dom, w którym odbywa się aplikacja preparatu. lepszym rozwiązaniem, które zdecydowanie uchroni uczuloną osobę w każdym miejscu w którym przyjdzie jej przebywać, jest odczulanie. To proces, w którym poprzez wstrzykiwanie alergenu, uodparnia sie organizm na jego niekorzystny wpływ. Taki proces, choć jest długi i żmudny, to daje bardzo dobre i trwałe efekty.