Menu

Taśmy lokalizacyjne

12 maja 2019 - Nieruchomości
Taśmy lokalizacyjne

Dzisiaj na rynku znaleźć można szereg różnych taśm. Niektóre z nich znajdują zastosowanie w naszych domach. Niektóre pomagają kleić kartki zeszytów, a inne zabezpieczać sufit przy malowaniu ścian. Oprócz tych powszechnie stosowanych taśm są również i takie, które dedykowane są konkretnym branżom i przemysłom. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują taśmy lokalizacyjne. Skąd wzięła się ich nazwa? Pochodzi ona od głównej funkcji, jaką taśmy te pełnią, a więc od lokalizacji pewnych elementów. Najczęściej są to sieci wodociągowe oraz sieci kanalizacyjne. Tu, gdzie biegnie sieć wodociągowa, znaleźć można taśmę niebieską. Sieci kanalizacyjne oznaczane są natomiast taśmami w kolorze brązowym. Oprócz tych dwóch rodzajów, na rynku spotkać można również taśmy w kolorze biało-czerwonym. Te służą natomiast do lokalizacji miejsc, w których prowadzone są prace budowlane. Ale i to jeszcze nie wszystko. Kolejną grupę taśm stanowią taśmy służące do lokalizacji sieci gazowych. Te tradycyjnie mają kolor żółty. Obok nich są jeszcze taśmy lokalizacyjne, które pozwalają z łatwością znaleźć sieć telekomunikacyjną, a które są w kolorze pomarańczowym oraz taśmy oznaczające siei energetyczne, które są najczęściej czerwone.

Polecane: PTS Rabka

Jak z łatwością zauważyć, każda taśmy jest w innym kolorze. Ale nie tylko kolory pozwalają nam konkretne taśmy rozpoznawać. Standardem wśród producentów jest również ich opisywanie. Na taśmach można więc przeczytać, co lokalizują. Czasami są to napisy typu GAZ, a innym razem : Uwaga Rury Ciepłownicze. To też z pewnością pomaga w ich lokalizacji. A co jeszcze ją ułatwia? Stosowana coraz powszechniej wkładka ze stali kwasoodpornej.

Bez względu na to, co przy pomocy taśmy ma być oznakowane, bardzo ważne staje się, aby taśmę poprowadzić precyzyjnie. Źle poprowadzona taśma może stanowić pośrednie zagrożenie podczas prowadzonych prac ziemnych. Operator koparki musi wiedzieć, z jakim rodzajem sieci ma do czynienia oraz w jaki sposób ona biegnie, aby uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznej.