Menu

Tomografia komputerowa w onkologii

13 grudnia 2019 - Zdrowie
Tomografia komputerowa w onkologii

Dla pacjentów onkologicznych, którzy wygrali z chorobą, badania kontrolne będą codziennością jeszcze długo po usłyszeniu radosnej wiadomości z ust lekarza. Choroba onkologiczna potrafi nieźle namieszać w życiu człowieka i już na zawsze będzie powodowała dużą czujność jeśli chodzi o zdrowie i rozmaite objawy.

Pacjent onkologiczny

Niezależnie od tego czy pacjent odczuwa jakieś obawy czy nie, zapewne zostanie skierowany na tomografię komputerową płuc. To badanie często proponuje się pacjentom onkologicznym, aby szybko wychwycić ewentualne przerzuty. Nowotwór płuc zbiera swoje żniwo, a wcześnie wykryty rak jest wyleczalny, dlatego trzeba się badać, a tomografia komputerowa jest tutaj najlepszym możliwym badaniem. Pacjenci onkologiczni są już przyzwyczajeni do badań, które u większości ludzi budzą pewne obawy. Na pewno tomografia kojarzy się wielu osobom z promieniowaniem rentgenowskim. To fakt, jednak korzyści wynikające z przeprowadzenia badania są bardzo duże, szczególnie u pacjentów z obciążonym wywiadem medycznym. Dlatego nie warto dyskutować z poleceniem lekarza. Warto bez szemrania poddać się tomografii, zwłaszcza, że jest to badania szybkie, bezbolesne i dające wiele odpowiedzi jeśli chodzi o obecny stan pacjenta.

Wyjaśnienie trudnego przypadku

Tomografia umożliwia diagnozowanie niemalże wszystkich schorzeń, jest przydatna lekarzom praktycznie wszystkich specjalności. Można wykonywać tomografię klatki piersiowej, głowy, zatok… Możliwości jest mnóstwo. Pacjenci często pytają lekarzy czy zamiast tomografii mogą wykonać jakieś inne badania, na przykład rezonans magnetyczny. Obawy pacjentów są nieuzasadnione, ponieważ dziś tomografia jest bezpiecznym badaniem, chociaż oczywiście reakcja alergiczna na kontrast jest możliwa, ale zdarza się niezmiernie rzadko. Tomografia i rezonans to nie badania, które wykonuje się zamiennie. One wzajemnie się uzupełniają. I jeśli lekarz zleca tomografię, to nie dlatego, że jest tańsza, ale dlatego, że w jego ocenie przyniesie więcej odpowiedzi na trudne pytania, lepiej wyjaśni wątpliwości.