Menu

Wpływ kofeiny na organizm

4 września 2019 - Zdrowie
Wpływ kofeiny na organizm

Stosowanie suplementów z kofeiną jest bardzo popularne wśród sportowców, szczególnie przez kulturystów podczas ich treningów siłowych. Jest wiele korzyści płynących z ich przyjmowania. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że substancja ta ma duży wpływ na ludzki organizm i stosowana nieumiejętnie może przyczynić się do wyrządzenia większych szkód niż przyniesienia pożytku. Nadmierne spożywanie kofeiny niesie za sobą spore niebezpieczeństwo dla zdrowia, dlatego suplementacja powinna być dobrze przemyślana.

Sprawdź również: http://kofeina-sklep.pl

Suplementy dla sportowców z kofeiną – jakie jest jej działanie na ludzki organizm?

Utarło się przekonanie, że kofeinę znajdziemy tylko w kawie, jednak jest znacznie więcej źródeł tej substancji. Znajduje się ona chociażby w herbacie, ale nie tylko w tej czarnej. W zielonej także się znajduje i w wielu innych rodzaj herbat również. Kofeinę znajdziemy także w kakao, znanym napoju typu Cola, guaranie czy liściach mate. Ekstrakty z guarany zawierają naprawdę spore ilości kofeiny bo aż do 13g na 100 g produktu. Z kolei łyżeczka kawy sypanej to od 40 do 120 mg kofeiny. Kawa palona i sypana zawiera więcej kofeiny niż ta rozpuszczalna, czyli wyciąg z kawy palonej. Przyjmowanie kofeiny przyczynia się do wzrostu stężenia dopaminy, serotoniny i adrenaliny. Pobudza ona ośrodkowy układ nerwowy. Dochodzi do przyspieszonego tętna i rozszerzania się naczyń krwionośnych.

Suplementacja kofeiny do 100m mg sprawia, że stajemy się czujniejsi i bardziej skupieni. Większe ilości do 200 mg kofeiny zwiększają wydolność umysłowo-fizyczną. Lepiej się nam myśli i łatwiej jest się skoncentrować. Uczucie zmęczenie i senności z kolei się zmniejszają. Przy większych dawkach kofeiny do 300 mg polepsza się nastrój i pewność siebie. Poprawia się także koordynacja ruchowa. Powyżej 300-600 mg kofeiny zostaje pobudzony cały środkowy układ nerwowy, występuje nadmierne pobudzenie, stany niepokoju i pogorszenie się wydajności umysłowej. Przy jeszcze większym stężeniu kofeiny w krwioobiegu do 1000 mg dochodzi do arytmii sercowej i zaburzeń pokarmowych oraz do jeszcze większego niepokoju. Pojawi się także bezsenność.