Menu

Zabawki edukacyjne dla dzieci – na co zwracać uwagę?

5 marca 2021 - Dom
Zabawki edukacyjne dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Dzieci uczą się nieustannie. Każdy moment ich życia i każda czynność, którą wykonują ma wpływ na ich ciągły rozwój. Nie ma znaczenia, czy pomagają rodzicom w kuchni, zbierają kamienie w parku, czy bawią się zabawkami. Jednak chcąc wspierać swoje dziecko w bardziej ukierunkowany sposób, można skorzystać z zabawek edukacyjnych.

Na co należy uważać przy ich wyborze?

 

Jakość jest ważna

 

Podobnie jak wszystkie zabawki, zabawki edukacyjne dla dzieci są również różnej jakości. Przed zakupem należy się upewnić, że zabawka jest wykonana z wytrzymałych materiałów. Powinna być odporna na upadki, wstrząsy i uderzenia. Dzieci nie zawsze są delikatne dlatego warto wybierać zabawki solidne.

Sprawdź: Zabawki edukacyjne Czuczu

Uwaga na szkodliwe substancje

 

Brak szkodliwych substancji to także ważny punkt, o którym warto pamiętać, szukając odpowiedniej zabawki edukacyjnej dla swojego dziecka. Szczególnie niemowlęta i małe dzieci często wkładają zabawki do buzi. Bardzo ważne jest, aby zabawka była wykonana z naturalnych materiałów.

Podczas zakupów, trzeba zwrócić uwagę na ostrzeżenia i instrukcje dotyczące bezpieczeństwa. Ważne są oznaczenia i symbole, które świadczą o tym, że zabawka została dopuszczona do użytku przez dzieci.

Brak właściwego oznaczenia, informacji lub instrukcji obsługi to powody, dla których warto poszukać czegoś innego.

 

Indywidualne zainteresowania

 

Przy wyborze, nie należy zapominać o zainteresowaniach dziecka. Zabawka może być bardzo pouczająca, ale najważniejsze, żeby dziecko lubiło się nią bawić. Na przykład, jeśli dziecko w danym momencie życia bardzo interesuje się samochodami, warto poszukać czegoś w kształcie samochodu lub pojazdu.

 

Zabawki odpowiednie do wieku

 

Pod żadnym pozorem nie wolno używać zabawek edukacyjnych, które są odpowiednie tylko dla starszych dzieci, aby wyszkolić swoje dziecko w umiejętnościach, które powinny być w stanie opanować dopiero później. Kupując, należy się upewnić, że zabawka jest odpowiednia dla wieku i możliwości dziecka. Tylko w ten sposób zabawa będzie wartościowa i przyjemna.

 

Zabawa

 

Trzeba zawsze pamiętać, że zabawki edukacyjne dla dzieci to przede wszystkim zabawki, które służą do zabawy i mają być przyjemnością. Radość zawsze powinna być na pierwszym planie. Nauka lub ćwiczenie pewnych umiejętności jest raczej pozytywnym efektem ubocznym. Warto zachęcać maluchy do korzystania z nich, ale nie zmuszać.