Menu

Zawiasy meblowe 90 stopni – gdzie znajdą zastosowanie?

28 lutego 2021 - Dom
Zawiasy meblowe 90 stopni – gdzie znajdą zastosowanie?

W każdym domowym pomieszczeniu konieczne jest stosowanie różnego rodzaju zawiasów, dopasowanych do potrzeb. Nieco inaczej prezentuje się sytuacja, jeśli chodzi o zawiasy do drzwi szklanych, ciężkich czy narożnych. W tym ostatnim przypadku z reguły stosuje się zawiasy kątowe.

Pełen zakres ruchu dla większej wygody

Zawiasy meblowe zamykane pod kątem 90 stopni dają niezwykle komfortową możliwość domknięcia łamanych szafek. Z ich zastosowaniem możliwe jest na przykład pełne wykorzystanie powierzchni w rogu pomieszczenia. Te akcesoria meblowe dają możliwość montażu drzwiczek, które (zazwyczaj w połowie) łamią się, dając pełny dostęp do zawartości.

Zawias meblowy 90 stopni – Furnica

W przypadku zawiasów 90 stopni, dają one możliwość ruchu pod kątem prostym. To oznacza dość mocne otworzenie szafki, dzięki któremu dostęp jest znaczny. Zawiasy o takim kącie otwarcia sprawdzą się doskonale na przykład w przypadku dużych, kuchennych szafek zlokalizowanych w rogu pomieszczenia. Dzięki łamanym drzwiczkom, we wnętrzu można przechowywać na przykład garnki i mieć do nich dość łatwy dostęp.

Rodzaj zawiasu – czy ma znaczenie?

Jeśli planujemy samodzielny montaż zawiasów meblowych, warto wiedzieć, że ich rodzaj ma znaczenie. Nie każdy zawias sprawdzi się bowiem w każdym rodzaju powierzchni. Istnieją modele przeznaczone do drewna, materiałów drewnopodobnych, powierzchni szklanych i wielu innych, wykonanych z rozmaitych materiałów.

Tylko odpowiednie dopasowanie zawiasu do rodzaju materiału, w którym znajdzie zastosowanie, zapewni dużą wygodę oraz bezpieczeństwo użytych rozwiązań. Jeśli nie dostosujemy ich na przykład do wagi drzwiczki szafki – może dojść do oberwania się ich, co jest w takim samym stopniu nieestetyczne, co niebezpieczne (drzwi mogą spaść na przykład na osobę chcącą otworzyć szafkę).

Dodatkowo, narożne zawiasy są z reguły nieco bardziej widoczne. Dlatego też należy wybrać odpowiednie, estetyczne akcesoria meblowe, które dadzą możliwość otwierania szafek przy gościach i jednoczesnego zachowania pełnej estetyki. W tej i wielu innych kwestiach zazwyczaj można poradzić się obsługi sklepu.